Az igazság nem szolgáltatás

2017. Mar. 27.
Az állam legmagasabb politikai tisztségét betöltő személy visszaélve hivatali jogköreivel, pozíciója megtartása, politikai céljai elérése érdekében megakadályozta a nyomozást és a törvényes eljárás lefolytatását egy szlovák állampolgárt ért támadás ügyében. Így mentette meg kegyeltjeit és beosztottjait a felelősségre vonástól. 
Ha elsőre nem tudja eldönteni, konkrétan mely ügyről is van szó, a hiba nem az Ön készülékében van. Az utóbbi hetek egyik legforróbb témája, a Vladimír Mečiar nevéhez fűződő amnesztiák ügye több mint húsz éve traumatizálja a közvéleményt. Ugyanakkor Szlovákiában  a politikusi arrogancia,  az állami biztonsági erőkkel való visszaélés sajnos nem egyedi, elszigetelt eset. Ezt mi magyarok is többször megtapasztalhattuk, gondoljunk csak a DAC szurkolói ellen vezetett rendőrattakra vagy a titkosszolgálati módszereket sem nélkülöző, Malina Hedvig ellen irányuló támadásokra. 
 
A Mečiari amnesztiákat meg kell szüntetni, ez nem vitás, de ennél sokkal fontosabb, hogy a  valódi bűnősök végre a törvény előtt feleljenek tetteikért. Az említett esetek nemcsak egyes személyek ellen irányultak, nem csupán az ő és közvetlen környezetük életét tették tönkre, az emberek törvényes rendben való hitét rombolták le.  A jogi maszlag – még ha az államrend működtetésében mégoly fontos is – nem érdekli a polgárokat. Az „Igaz, hogy törvénytelenség történt, de ezt be is kell tudni bizonyítani” típusú mondatokból elegük van az embereknek. Az extrémizmus terjedésének melegágya a prókátoros csűrés-csavarás, az emberek politikából való kiábrándultsága elsősorban a kiszolgáltatottság és tehetetlenség érzéséből fakad. Az, hogy a „mi embereink” bármit megtehetnek büntetlenül a szélsőségesség irányába tolja a tömegeket.
 
A kormánykoalíció önnön nagyszerűségét hangsúlyozva, öles címekkel hozza a pártsajtóban: „soha ilyen közel nem voltunk még…” Mihez is? Az amnesztiák eltörlése nem érdem, hanem alapvető kötelesség. Ha valaki ebből politikai tőkét kíván kovácsolni, az olyan, mintha a több hetes kocsmai tartozás rendezése után az „örökké szomjas” elvárná, hogy a kocsmáros álljon egy rundot. Pusztán az amnesztiák eltörlése nem lehet cél, csupán eszköz. Megteremti annak lehetőségét, hogy a sokat hangsúlyozott jogállam megteremtését végre ne csak Facebook-kampányfilmek, hanem kézzelfogható eredmények is igazolják.
 
Persze az, hogy az amnesztiák kérdése egyáltalán terítékre került (az ezzel kapcsolatos parlamenti beadványok száma a tízhez közelít), nem a véletlen és nem is a hirtelen felbuzgó igazságérzet műve. Robert Fico látva pártja és személye hónapról hónapra apadó népszerűségét előre menekül, és közben szép sorban felrobbantja a hosszú évek óta befulladt politikai aknákat. A nimbusz fenntartása érdekében még egykori tanítómesterét sem kíméli, így kerülhetett elő Vladimír Mečiar a politikai süllyesztőből, és ezért született meg végül a vádemelés a Bašternák ügyben is.
 
Az amnesztiák eltörlése kapcsán az egyik legfontosabb és legörömtelibb tény, hogy minderre sosem került volna sor a közvélemény erős és kitartó nyomása nélkül. A két hét alatt összegyűlt 76 831 aláírás azt sejteti, hogy az ellenzéki erőfeszítés nem hiábavaló, kezd feltámadni a civil a kurázsi, amely végre kiharcolhatja, hogy az igazság ne szolgáltatás legyen, amit egyesek igény szerint nyújthatnak, vagy épp tagadhatnak meg. Mindannyian csak azt kívánhatjuk, hogy legyen végre tényleges igazságszolgáltatás!
 

További cikkek

Nem lehet könnyű a miniszterek sora ebben az miniszterelnöki primadonnizmussal megáldott vírusidőben. Kiemelten nehéz lehet oktatási miniszterként oldani a sok gubancot: hisz’...
Sorra dőlnek ki a csontvázak a Fico-kabinet(ek) szekrényéből. Néhány napja a „Viharos” gyorsasággal rács mögé került Majmocska, vagyis Monika Jankovská, volt igazságügyi...